Dwór Artusa - atrakcje i ciekawostki historyczne dla turystów

Dwór Artusa - atrakcje i ciekawostki historyczne dla turystów
Autor Kamil Kierski
Kamil Kierski23.05.2024 | 6 min.

Gdańsk dwór Artusa to prawdziwa perła architektury mieszczańskiej i prawdziwy skarb Gdańska. Przez wieki była to centralna siedziba gdańskiego bractwa kupców, a dziś stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Urzeka swą bogatą historią, pięknymi wnętrzami i niezwykłymi ciekawostkami związanymi z życiem mieszczan w dawnych czasach.

Kluczowe wnioski:
 • Dwór Artusa nawiązuje do legend arturiańskich i jest świadkiem bogatej gdańskiej tradycji kupieckich bractw.
 • Budynek zachwyca detalami architektonicznymi w stylu manieryzmu niderlandzkiego i wspaniałą Wielką Salą Mieszczańską.
 • W dworze Artusa odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia życia publicznego dawnej Rzeczypospolitej Gdańskiej.
 • Zwiedzanie dworu Artusa w Gdańsku to obowiązkowy punkt każdej turystycznej wycieczki po Starym Mieście.
 • Dwór Artusa kryje w sobie wiele ciekawostek historycznych i legend miejskich czekających na odkrycie.

Historia gdańskiego dworu Artusa - najważniejsze fakty

Dwór Artusa w Gdańsku to budynek o bogatej i fascynującej historii, która sięga XIV wieku. Jego rodowód związany jest ściśle z gdańskim bractwem kupieckim, które odegrało kluczową rolę w rozwoju miasta jako potęgi handlowej. Pierwotnie budynek pełnił funkcję siedziby tego stowarzyszenia, a liczne zgromadzenia i ważne wydarzenia z życia Gdańska miały w nim miejsce.

Nazwa dworu Artusa pochodzi od legendarnego króla Artura, co miało nawiązywać do idei rycerskich cnót i przywiązania do tradycji. Była to wówczas popularna praktyka wśród europejskich miast handlowych. Obiekt kilkukrotnie ulegał zniszczeniom, ale za każdym razem był odbudowywany z wielkim pietyzmem przez mieszczan gdańskich.

Okres największej świetności dworu Artusa w Gdańsku przypadł na XVI i XVII wiek, kiedy Gdańsk osiągnął szczyt swojej potęgi jako ważny ośrodek handlu międzynarodowego. Budynek odgrywał wówczas rolę centralnego miejsca spotkań patrycjatu miejskiego i najzamożniejszych kupców.

Po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów w wyniku rozbiorów, dwór Artusa stopniowo tracił na znaczeniu. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku doceniono jego wartość historyczną i architektoniczną, co zapoczątkowało starania o jego rewaloryzację. Dzisiaj obiekt został gruntownie odrestaurowany i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Gdańska.

Najsłynniejsze atrakcje i wydarzenia w dworze Artusa w Gdańsku

Pomimo burzliwych losów, jakie przeszedł na przestrzeni wieków, dwór Artusa przez cały czas był świadkiem najważniejszych wydarzeń z życia Gdańska. W jego murach odbywały się uroczyste bankiety i zgromadzenia patrycjuszy miejskich. Jedną z najsłynniejszych imprez była tutaj Wielka Wieczerza Kupiecka, podczas której bawiła się cała gdańska elita.

Poza hucznymi ucztami, dwór Artusa w Gdańsku gościł także koronowane głowy. Niektóre z nich, jak cesarz Ferdynand I, król duński Chrystian IV czy królowa polska Maria Kazimiera, miały tu swoje apartamenty podczas wizyt w mieście. Budynek był miejscem prestiżowych spotkań dyplomatycznych i wydarzeń rangi państwowej.

Dziś atrakcje gdańsk centrum miasta kręcą się wokół przepięknej architektury dworu Artusa. Goście mogą zwiedzić sale reprezentacyjne i podziwiać ich wystrój stylizowany na epokę renesansu i manieryzmu niderlandzkiego. Wielka Sala Mieszczańska zachwyca swymi rozmiarami, stropem i kamiennymi kolumnami, a malowidła ścienne przedstawiają sceny z legend arturiańskich.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Gdańska jest też stojący przed dworem Artusa słynny Studzienny Niedźwiedź - fontanna z figurą tego zwierzęcia. Zgodnie z lokalną legendą, jej oblizywanie ma zapewnić powrót przybysza do Gdańska.

Legenda gdańska związana z dworem Artusa - poznaj historię

Choć nazwa dworu Artusa w Gdańsku nieoczekiwanie nawiązuje do legend arturiańskich, to miejscowa tradycja ludowa posiada własną, lokalną opowieść związaną z tym obiektem. Wedle popularnej gdańskiej legendy, to właśnie tutaj w mistyczny sposób uratował się niedźwiedź, który potem stał się symbolem miasta.

 • Historia opowiada o młodym gdańskim kupcu, który miał zwyczaj karmienia i pojenia nieostrożnie nadużywającego alkoholu niedźwiedzia. Pewnego razu pijany stwór chciał się odwdzięczyć i próbował uwieść żonę swego dobroczyńcy.
 • Oburzony kupiec postanowił się zemścić i obiecał hojną nagrodę temu, kto upoluje zwierzę. Obława trwała latami, aż wreszcie szczęśliwy myśliwy przywiódł niedźwiedzia przed oblicze towarzyszy kupieckich w dworze Artusa.
 • Na widok swojego niedawnego dobroczyńcy, niedźwiedź zaczął tańczyć i naśladować gesty kupców, rozbrajając ich swoim zachowaniem. Wtedy obecni na sali postanowili darować mu życie.

Od tamtej pory niedźwiedź stał się nieoficjalnym symbolem Gdańska i dlatego dzisiaj jego figura stoi u wrót dworu Artusa jako słynna fontanna.

Czytaj więcej: Jak zwiedzać Europejskie Centrum Solidarności ECS Gdańsk?

Architektura i wystrój gdańskiego dworu Artusa - szczegóły

Dwór Artusa w Gdańsku to prawdziwa perła architektury mieszczańskiej w stylu manierystycznym. Budynek powstał na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem i ozdobną sienią prowadzącą na Długi Targ. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest efektowna attyka z licznymi rzeźbami i dekoracjami nawiązującymi do mitów i legend.

Wnętrza dworu Artusa zachwycają przepychem i bogatym wystrojem stylizowanym na epokę renesansu. Ich ozdobą jest wspomniana już Wielka Sala Mieszczańska, zwana też salą bankietową. To imponujące pomieszczenie na parterze o powierzchni ponad 500 m2 niegdyś gościło najznamienitszych dostojników Gdańska.

Sufit sali zdobią malowidła przedstawiające sceny z legend arturiańskich oraz herby najważniejszych gdańskich rodzin kupieckich. Wnętrze zamykają imponujące, misternie rzeźbione kolumny podtrzymujące galerię dla orkiestry i dwa monumentalne piece kaflowe, będące dziełami sztuki kamieniarskiej.

Podsumowanie

Zdjęcie Dwór Artusa - atrakcje i ciekawostki historyczne dla turystów

Dla każdego turysty odwiedzającego atrakcje Gdańska, zwiedzanie dworu Artusa to obowiązkowy punkt programu. Ten niezwykły zabytek mieszczańskiej architektury skrywa w sobie nie tylko piękne reprezentacyjne wnętrza, ale także fascynującą historię samego Gdańska. Dwór Artusa w Gdańsku przez wieki był świadkiem najważniejszych wydarzeń w życiu miasta i jego elity kupieckiej.

To tutaj gromadziło się pełne bogactw mieszczaństwo, by uczestniczyć w hucznych bankietach, przyjmować zagraniczne delegacje i świętować sukcesy gdańskiego handlu. Dwór Artusa Gdańsk pozostaje zatem żywym pomnikiem potęgi ekonomicznej dawnego Gdańska, a jego zwiedzanie stanowi obowiązkowy przystanek dla każdego miłośnika historii.

5 Podobnych Artykułów

 1. Festiwal żeglarski Baltic Sail, który warto odwiedzić w Gdańsku
 2. Lechia Gdańsk vs Miedź Legnica - zapowiedź meczu
 3. "Inteligenci" - spektakl teatralny w Gdańsku, repertuar
 4. Jak doładować kartę miejską w Gdańsku? Instrukcja krok po kroku
 5. Cinema 1 Gdańsk - Repertuar kina i aktualne godziny seansów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamil Kierski
Kamil Kierski

Jestem pasjonatem wszystkiego, co związane z Pomorzem. Jako właściciel i redaktor naczelny portalu o naszym pięknym mieście, z dumą dzielę się najnowszymi wydarzeniami kulturalnymi, historią i ciekawostkami, które sprawiają, że Gdańsk jest wyjątkowy. Z wykształcenia historyk, a z zamiłowania przewodnik turystyczny, posiadam głęboką wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mi tworzyć rzetelne i wartościowe treści. Dzięki stałej współpracy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi i mieszkańcami, mój portal jest wiarygodnym źródłem informacji, które wspiera społeczność i promuje lokalne inicjatywy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły